1- Kurum kodumu bilmiyorum. Ne yapmalıyım?

Kurum kodunuzu bağlı olduğunuz İl veya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden öğrenebilirsiniz.

2- 2019 TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları için aldığım şifre çalışmıyor. Ne yapmalıyım?

28. Bilim Olimpiyatları için 2020 yılında yeniden şifre almanız gerekmektedir. 2019 yılından önce alınmış olan şifreler geçersizdir. “Okul Girişi” bölümünden “Şifre Al” menüsüne tıklayarak yeni şifrenin kurumunuza kayıtlı e-posta adresine gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

3- Şifrenin gönderildiği e-postaya erişimimiz yok. E-postayı değiştirebilir miyiz?

Eğer değiştirmek istediğiniz kurum epostanız kurumunuza ait alan adını içeriyorsa tubitaksinav@istanbul.edu.tr adresine kurum kodunuzu içeren e-posta ile değişiklik talebinde bulunabilirsiniz. Eğer genel bir mail servis hesabı (hotmail, gmail, mynet, yandex vb.) kullanıyorsanız okul müdürü tarafından yazılmış, kaşelenmiş ve imzalanmış değişiklik talebi dilekçenizi tubitaksinav@istanbul.edu.tr adresine gönderebilirsiniz.

4- Kurum kodu ile şifre almaya çalıştığımda “Kurumunuz sistemde kayıtlı değil.” Hatası alıyorum. Ne yapmalıyım?

Bu hata kurumunuzun TÜBİTAK tarafından gönderilen listede bulunmamasından kaynaklanmaktadır. tubitaksinav@istanbul.edu.tr adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

5- Hangi dallarda öğrenci ekleyebilirim?

-Kurumunuz ortaokul ise 6, 7, 8’inci sınıflar için Ortaokul Matematik ve Ortaokul Bilgisayar dallarından öğrenci ekleyebilir.
-8. Sınıf öğrenciler ayrıca Lise Fizik, Lise Kimya, Lise Biyoloji dalından da sınava girebilirler.
-Kurumunuz lise ise Hazırlık, 9, 10, 11’inci sınıflar Lise Matematik, Lise Bilgisayar, Lise Fizik, Lise Kimya, Lise Biyoloji dalından öğrenci ekleyebilir.
-Kurumunuz BİLSEM ise 6, 7, 8’inci sınıflar Ortaokul Matematik ve Ortaokul Bilgisayar dallarından öğrenci ekleyebilir. 8. Sınıf öğrencileri ayrıca Lise Fizik, Lise Kimya, Lise Biyoloji dalından da sınava girebilirler. Hazırlık, 9, 10, 11’inci sınıflar Lise Matematik, Lise Bilgisayar, Lise Fizik, Lise Kimya, Lise Biyoloji dalından öğrenci ekleyebilir.
-“Önemli Not: Adayların Bilim Olimpiyatları Birinci Aşama Sınavı’nın son başvuru tarihi itibariyle bitirmiş oldukları sınıfı dikkate alarak başvuru yapmaları gerekmektedir. ”

6- Kaç öğrenci ekleyebilirim?

2020 TÜBİTAK Bilim Olimpiyatları için kontenjan sınırı kaldırılmıştır. İstediğiniz kadar öğrenci ekleyebilirsiniz.

7- Öğrencileri ekledim ve yanlışlıkla onayladım, değişiklik yapamıyorum. Ne yapmalıyım?

tubitaksinav@istanbul.edu.tr adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

8- Ödeme işlemini nasıl yapabilirim?

Sınava girecek öğrencileri kayıt etikten sonra ödeme yapılmalıdır. Daha öncesinden ödeme yapmayınız. Kredi kartı ile sanal pos üzerinden ödeme yapabilirsiniz. Öğrenci listenizi ekleyip bu listeyi onayladıktan sonra kredi kartı ile toplu ödeme yapabilirsiniz. Kredi kartı yoluyla ödeme yapmak için onaylanmış öğrenci listesinin altında bulunan “Kredi Kartı İle Öde”butonuyla toplu ödeme yapabilirsiniz. Kredi kartı ile yapılan ödemeler otomatik onaylanır.

9- Öğrenciyi kayıt etmeden ödeme yaptım

Ödeme yapılan öğrenciyi en kısa zamanda kayıt etmeniz gerekmektedir. Eğer öğrenci sınav için kayıt edilmeyecekse tubitaksinav@istanbul.edu.tr adresine yazarak destek alabilirsiniz.

10- Listeyi onayladım, ödeme yaptım ama öğrenci eklemem gerekiyor. Ne yapmalıyım?

tubitaksinav@istanbul.edu.tr adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

11- Sınavlar hangi sınav merkezlerinde yapılmaktadır?

Ulusal Bilim Olimpiyatları 81 İlde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (Lefkoşa) aynı anda uygulanır.

12- Takım seçme sınavları ne zaman ve nasıl yapılır?

İkinci aşama sınavı sonucunda, madalya alan ve ilgili Olimpiyat Komitesi tarafından belirlenen öğrenciler, düzenlenen kış okuluna davet edilirler. Kış okulu http://tubitak.gov.tr/ adresinde ilan edilen yer ve tarihte düzenlenir. Kış okulu sonrasında ilgili Komite Başkanlarının belirleyeceği tarihlerde takım kampları ve takım seçme sınavları yapılır. Takım seçme sınavları Matematik/Ortaokul Matematik dallarında yazılı, Fizik, Kimya ve Biyoloji dalında yazılı ve uygulamalı, Bilgisayar/Ortaokul Bilgisayar dalında ise uygulamalı yapılabilir.

13- Şifremi unuttum. Ne yapmalıyım?

“Şifremi Unuttum” menüsüne girerek kurumunuzun kayıtlı eposta adresini yazınız ve gönder tuşuna basınız. Epostanıza gelen şifre oluşturma linkine tıklayınız. Oluşturulan şifre ikinci bir eposta olarak tarafınıza iletilecektir.

14- Sınavlar hangi tarihlerde yapılacak?

Sınav Tarihi: 29 Ağustos 2020 – 09:30
Sınav zamanı ile ilgili güncel bilgilere https://tubitak.istanbul.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

15- Danışman öğretmen eklemek önemli mi, her dal için ayrı öğretmen mi eklemem gerekiyor?

Sınava katılacak öğrencilerle ilgili olarak danışman öğretmenlerle iletişime geçileceğinden danışman öğretmen eklemeniz gerekmektedir. Sınav günü danışman öğretmenler öğrencilerin sınava girişi ile ilgilenecektir. Bu sebeple her dal için o branşın danışman öğretmeninin eklenmesi önemlidir. Bazen farklı daldaki öğrenciler farklı binalarda sınava girmek zorunda kalabilirler. Örneğin: “Fizik dalından sınava girecek öğrenciler için fizik öğretmeni Ahmet Sönmez, Matematik dalından sınava girecek öğrenciler için matematik öğretmeni Büşra Yılmaz” gibi.

16-Tek kurum kodu ile hem ortaokul hem lise öğrencisi ekleyebilir miyim?

Başvurular sırasında ortaokullar sadece ortaokul öğrencilerini, liseler sadece lise öğrencilerini kayıt edebilmektedir. Bilsem öğrencileri ekleyecekleri öğrencinin sınıfına göre hem ortaokul hem lise öğrencilerini ekleyebilir. Kurumların ortaokul için ayrı, lise için ayrı kurum kodlarına sahip olmaları gerekmektedir. Kurum kodlarını İl veya İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinden alabilirsiniz.


Sorunuzun cevabını bulamadıysanız e-posta üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.


E-posta: tubitaksinav@istanbul.edu.tr